Laboratorija za istraživanje produkcije i percepcije govora formirana je sa ciljem da sprovodi eksperimentalna istraživanja u domenu produkcije i percepcije govora u različitim vidovima ispoljavanja govora i različitim stanjima perceptivnog i produktivnog aparata:
1. Fiziološkom
2. Patološkom
3. Vestačkim simulacijama u oba domena u odnosu sa zahtev eksperimenta
Aktivnosti u oblasti istraživanja produkcije bazirane se na:
1. Eksperimentalnim istraživanjima pokreta govornih organa,
2. Korelaciji artikulacionih i akustičkih parametara govornog signala,
3. Formiranju baze govornih stimulusa
4. Istraživanju specifičnosti artikulacije i koartikulacije jednog jezika
5. Dijahronom praćenju stabilnosti i promena artikulacionih parametara u jeziku
Aktivnosti u oblasti istraživanja percepcije bazirane se na:
1. Istraživanjima sposobnosti perceptivnog aparata u identifikaciji tipičnosti i atipičnosti u produkciji
2. Izučavanjima prirode percepcije pri stimulaciji izolovanim govornim segmenatima (glasovi, slogovi) u odnosu na stimulaciju kontinuiranim govorom (organizovana poruka)
3. Eksperimentima u kojima se prezentuju govorni korpusi sa promenjenim ili izobličenim delovima a na osnovu odgovora slušalaca zaključuje o pojavi sa osnovnim ciljem da se dođe do podataka o akustičkim elementima bitnim za identifikovanje jezičkog znaka. Ovo se postiže sintetizovanim govorom koji pruža mogućnost razlaganja i variranja akusičkih parametara (trajanja, frekvencije i intenziteta) prema zahtevima eksperimenta, čime se dolazi do značajnih podataka o percepciji govora.
Laboratorija za istraživanje produkcije i percepcije govora kao svoj glavni zadatak izdvaja saradnju sa drugim laboratorijama u realizaciji istraživanja koja ukazuju na korelaciju kognitivnih, psihofizioloških, sociokulturoloških fenomena na produkciju i percepciju
Rukovodioci laboratorije: dr Silvana Punišić
Saradnici: dr Miško Subotić, dr Milan Vojnović, mr Ružica Bilibajkić, Ivana Bogavac, Saška Fatić
Kontakt adresa: Centar za unapređenje životnih aktivnosti
Laboratorija za kognitivna istraživanja
Gospodar Jovanova 35, 11000 Beograd, Srbija
Tel: +381 11 2624 885
Fax: +381 11 2624 168
Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Resursi laboratorije
Saradnici
Saradnici Laboratorije su iz oblasti: govorne komunikacije, patologija govora i sluha, rehabilitacije govorno i slušno oštećenih osoba, akustike, elektroakustike, fonetike, lingvistike itd.
Oprema
Laboratorija poseduje uređaje poslednje generacije koji se koriste u oblasti ispitivanja percepcije i produkcije govora:
1. Artikulograf AG501 firme Carstens Medizinelektronik Gmb sa programom za analizu snimaka Articulate Assistant Advanced (AAA) firme Articulate instruments
2. Impedancmetar MAICO MI44
3. Audiometar MAICO MA53
4. KSAFA-m aparat
5. OAE (TEOAE i DPOAE)
6. različiti softverski paketi (PRAAT, KEY ELEMETRICS, MATLAB, SOUND FORGE i dr.)
7. različita oprema za snimanje i reprodukciju zvuka (snimač firme Zoom-model HN4 i dr.)
Artikulograf AG501 je jedini aparat takvih karakteristika u regionu koji omogućuje snimanje, prezentaciju i evaluaciju pokreta artikulacionih organa (tela jezika, usana, donje vilice, mekog nepca) tokom govorne produkcije. Zahvaljujući mogućnostima snimanja u realnom vremenu u tri dimenzije (3D), beleženju položaja tri koordinte i dva ugla, sinhronizovanom snimanju audio signala, visokoj vremenskoj i prostornoj rezoluciji Artikulograf je praktično nezamenljim u svim istraživanjima koja se bave produkcijom i percepcijom ali i patologijom u produkciji glasova i govora. To znači da će po prvi put moći da se istražuju artikulacioni fenomeni kroz definisanje artikulacionih standarda za glasove, koartikulacione spojeve, akcente, istraživanja kontinualnog govora idr.
Saradnja